4.6. SAVJETI ZA BOLJU PIZZU

Upotrebljava se sitna morska sol koja se lako topi.
Pripremu tijesta za pizzu počnite tako da rastopite kvasac u pola decilitra mlake vode. Hladna voda ne bi potaknula proces dizanja tijesta, pa takvu vodu malo zagrijte. No voda ne smije biti ni vruća jer bi posljedice bile slične. Najbolja temperatura za vodu u kojoj će se otapati kvasac jest 20-25 °C, dakle malo viša od normalne sobne temperature.
Kuglu tijesta, određenu za jednu pizzu, stavite na stol i energičnim pritiskanjem dlana i prstiju oblikujte pizzu. Pritom se možete poslužiti valjkom, ali je tako teže napraviti pravilan oblik. Naime, čim se dovrši razvlačenje tijesta valjkom, tijesto teži da se stegne natrag, pa se tako smanjuje njegov promjer.
Uz malo iskustva, pokazat će se najboljim da kuglu tijesta najprije u rukama spljoštite, a zatim je dlanom i prstima na ravnoj podlozi razvučete u okrugli oblik.

DEBLJINA TIJESTA
Različita su mišljenja o debljini sirovog tijesta za pizzu. U svakom slučaju, razlike se svode na jedan milimetar, najviše dva. Najraširenije je mišljenje da tijesto treba biti debljine tri do četiri milimetra. Međutim, pizza će biti sasvim ukusna ako tijesto bude debelo do pola centimetra, s tim da sredina tijesta ne bude deblja od četiri milimetra.
Kad se pripremaju pizze s oskudnim ili osjetljivim nadjevima (voće, meso školjki i rakova i dr.), poželjno je da tijesto bude tanje (2-4 mm).

KUPOVNO GOTOVO TIJESTO
U prodavaonicama prehrambenih proizvoda kod nas se mogu nabaviti kvalitetna gotova sirova tijesta, duboko zamrznuta. Ima ih u pakiranjima od po četiri okrugla tijesta.
Kad kupite zamrznuta tijesta za pizzu, što prije ih stavite u odjeljak hladnjaka za duboko zamrzavanje ili tijesto odmrznite ako odmah pripremate pizzu. Prije odmrzavanja obavezno razdvojite listove tijesta. U suprotnom bi se, tijekom odmrzavanja, listovi tijesta slijepili i više ih ne bi bilo moguće jednostavno razdvojiti. Taj problem, dakako, ne postoji kod onih pakiranja tijesta kod kojih su tijesta međusobno odvojena.
Ako zamrznuto sirovo tijesto želite odmah pripremiti za pečenje pizze, položite ga u nauljenu tavu i ostavite na toplom mjestu da se diže 15 minuta do pola sata. Ako ste u žurbi, možete tavu sa zamrznutim tijestom staviti na pet minuta u pećnicu, zagrijanu na temperaturu od 50 °C.

POKRIVANJE TIJESTA NADJEVOM
Izbor namirnica za nadjev pizze odlučuje o njezinu okusu i kvaliteti. Nadjev za pizzu sastoji se od triju skupina namirnica. To su osnovni sastojci, dopunski sastojci te začini nadjeva pizze. Sve namirnice od kojih se radi pizza, odnosno njezin nadjev, začini nadjeva pizze. Sve namirnice od kojih se radi pizza, odnosno njezin nadjev,moraju biti prvorazredne kvalitete.
a. umak od rajčice
b. gljive: šampinjoni, vrganji, bukovače i dr.
c. sirevi i mliječni proizvodi: mozzarella, ribanac, svježi kravlji sir, sir feta, ovčji sir, kačkavalj, ementaler, gorgonzola, roquefort i dr.
d. povrće: rajčica, paprika, artičoke, patlidžani, luk, češnjak, šparoge, korabica, krumpir, tikvice, špinat, endivija, grah, kukuruz, krastavci, prokulica, mahune, grašak, komorač, radič i dr.
e. meso i mesne prerađevine: govedina, junetina, janjetina, svinjetina, puretina, piletina, šunka, pršut, slanina, salama, kobasice i dr.
f. ribe i morski plodovi: svježa morska riba (srdela, inćun, skuša, tuna, oslić i dr.), konzervirana morska riba (slane srdele ili inćuni, sardine, tuna u konzervi, soljeni ili sušeni bakalar i dr.), svježa slatkovodna riba (losos, pastrva i dr.), lignje, sipe, rakovi, jastozi, škampi, kozice, školjke, kavijar i dr.
g. voće: maslina, smokva, ananas, jabuka, breskva, dinja, banana, jagoda i dr.
h. ostalo: špageti, riža, jaja i dr.